Εργαστήριo Ιστολογίας - Εμβρυολογίας

γραφείο: 2810 39 4557
εργαστήριο: 2810 39 4735

Το εργαστήριο / Ιστορία

Η ιστορία των Εργαστηρίων Ανατομίας, Ιστολογίας, Εμβρυολογίας ξεκινά με την έναρξη λειτουργίας τους το 1988. Διευθυντής των Εργαστηρίων μέχρι το 1991 ήταν ο Αναπληρωτής Καθηγητής κ. Γεώργιος Αντωνακόπουλος, ο οποίος μαζί με τον Επίκουρο Καθηγητή κ. Θεόδωρο Καλοπίση ήταν τα πρώτα δύο μέλη ΔΕΠ των Εργαστηρίων.

Το 1990 διορίζεται ο κ. Γιάννης Σιατίτσας ως Αναπληρωτής Καθηγητής Ανατομίας και αναλαμβάνει τη Διεύθυνση των Εργαστηρίων Ανατομίας, Ιστολογίας, Εμβρυολογίας το 1991 μετά την αποχώρηση του Γ. Αντωνακόπουλου για την Ιατρική Σχολή του Παν/μίου Θεσσαλίας (παρέμεινε ως το 2010).

Το 1997 εκλέγεται Αναπληρωτής Καθηγητής Νευροανατομίας ο κ. Αθανάσιος Καράμπελας (συνταξιοδοτήθηκε το 2011) και το 1998 ο κ. Γιώργος Τζανακάκης ως Αναπληρωτής Καθηγητής Ανατομίας, ο οποίος αναλαμβάνει Διευθυντής του Εργαστήριου Ιστολογίας-Εμβρυολογίας.

Στη συνέχεια εκλέγονται και υπηρετούν για συγκεκριμένα χρονικά διαστήματα οι Επίκουροι Καθηγητές κ. Πέτρος Μυρίλλας (Ανατομία 2002-2007, μετακινήθηκε στο ΑΠΘ), κ. Αλέξανδρος Ζαφειρόπουλος (Ιστολογία 2004-2014, μετακινήθηκε στον Τομέα Εργαστηριακής Ιατρικής) και ο κ. Κων/νος Πασπαλάς (Νευροανατομία 2005-2010, μετακινήθηκε σε Παν/μιο των ΗΠΑ).

Το 2010 ο κ. Γιώργος Τζανακάκης εκλέγεται (εξελίσσεται) Καθηγητής Ανατομίας-Ιστολογίας και αναλαμβάνει τη διεύθυνση των εργαστηρίων Ανατομίας-Ιστολογίας-Εμβρυολογίας της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Κρήτης.

Το 2013 εκλέγεται Επίκουρος Καθηγητής Ανατομίας ο κ. Γιάννης Τσιαούσης και Λέκτορας η κ. Ντράγκανα Νικίτοβιτς-Τζανακάκη η οποία το 2015 εκλέγεται Επίκουρη Καθηγήτρια Ιστολογίας-Εμβρυολογίας. Και οι δύο έχουν εξελιχθεί Αναπληρωτές Καθηγητές Ανατομίας (2019) και Ιστολογίας-Εμβρυολογίας (2020) αντίστοιχα.

Μέλη του εργαστηρίου είναι επίσης η Κατερίνα Μπερδιάκη ως ΠΔ407 από το 2006-2013 και ως postdoc έως σήμερα, η κ. Βίκη Κοκκινάκη ως ΕΤΕΠ από το 2005, η κ. Ιωάννα Σπυριδάκη ως ΕΔΙΠ από το 2014 και η κ. Μαρία Μπουραντά ως ΙΔΑΧ από το 2013, ενώ υπηρέτησε η κ. Μαρία Δημοπούλου ως ΕΔΙΠ το διάστημα 2006-2015.

INNOvation with GLYcans
Faculty of Medicine, University of Crete
Hybrid Symposium
27-29 September